1

چاپ کتاب «تحول در علوم انسانی» (سه جلد)

مسئله علم دینی و تحول درعلوم انسانی از جمله رویکردهای نوینی است که در طول سه دهه گذشته در ایران پس از انقلاب اسلامی و در حدود یک قرن گذشته در جهان اسلام مورد توجه اندیشمندان مسلمان قرار گرفته است. اندیشمندانی که هر کدام طبیعتاً در زمینه‌های تخصصی خود مشغول پژوهش و آموزش‌اند، اما در مواجهه با یکی از مسائل اساسی و مناقشه‌برانگیز دوران ما بسیار به هم نزدیک می‌شوند. که از این مسئله و قلمروی پژوهشی اطراف آن با عنوان “علم دینی” یاد می‌شود.

همین موضوع، دستمایه ویراست دومِ مجموعه کتاب‌های تحول در علوم انسانی که در سه جلد در سال ۹۱ به چاپ رسیده بود، برای اندیشیدن در این موضوع مهم، برای همایشی با همین عنوان و به مناسبت دهمین سالگرد ارتحال استاد فقید سیدمنیرالدین حسینی‌الهاشمی – موسس فرهنگستان علوم اسلامی قم – و با همکاری دانشگاه تهران برگزار گردید. این همایش در اردیبهشت ماه سال ۹۰ در تالار علامه امینی دانشگاه تهران و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویانی که از استان‌های مختلف به تهران آمده بودند شکل گرفت، منتشر شده است. کتاب تحول در علوم انسانی در سه جلد با عناوین “مجموعه مصاحبه‌ها و دیدارها”، “مجموعه مقالات” و “مجموعه سخنرانی‌ها و میزگردها” محصول این همایش است. کتاب “مصاحبه‌ها” و “مقالات” در طول یکسال فعالیت دبیرخانه همایش صورت تحقق به خود گرفت و کتاب “سخنرانی‌ها و میزگردها” نیز محصول روز برگزاری همایش است که به انعکاس سخنرانی اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین میزگردهایی که در همین زمینه برگزار شد می‌پردازد.

جلد اول این مجموعه، شامل سخنرانی‌ها و میزگردهای این همایش می باشد.در این مجموعه سخنان اساتیدی چون رضا داوری اردکانی، آیت الله حائری شیرازی، حجت الاسلام اکبر رشاد،استاد میر باقری، سعید زیباکلام، محسن غرویان، محمد جواد ارسطا، مسعود درخشان، جمیله علم الهدی بیان شده است. متن میزگردهای همایش هم که حاوی مطالب بسیار مفیدی است، در قسمت دوم کتاب گنجانده شده است.

در جلد دوم این مجموعه، که مجموعه مقالات این همایش است، نوشتارهایی از اساتیدی چون استاد میر باقری، علیرضا پیروزمند، سعید زاهد زاهدانی، احمد رهدار، محمد تقی موحد ابطحی، عبدالعلی رضایی، مصطفی جمالی، محمد رضا خاکی، سید مهدی رضوی، یوسف حسین نژاد و ….. را خواهیم خواند.

در جلد سوم این مجموعه که شامل مجموعه دیدارها و مصاحبه‌های قبل از همایش با اساتید مختلف علوم انسانی کشور است، سخنان اساتیدی چون آیت الله مصباح یزدی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله حائری شیرازی،استاد میر باقری، حمید پارسانیا، مهدی هادوی تهرانی، ابراهیم فیاض، حسین کچوئیان، خسرو باقری، موسی نجفی و را می‌خوانیم.

نشر کتاب فردا، ناشر تخصصی کتاب‌های علوم انسانی، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ شروع کرد که در این مدت توانسته با حدود چهل عنوان کتاب، و ارزشمندی‌های محتوایی خود، به عنوان «ناشر برگزیده همایش کتاب سال حوزه» برگزیده شود. این کتاب ارزشمند را می‏توان از پاتوق کتاب فردا، به نشانی www.BookRoom.ir و یا موسسه نشر کتاب فردا با شماره تماس  ۰۲۵۳۷۷۴۶۹۹۲ و یل نشانی شهر مقدس قم، میدان روح الله، کوچه هفدهم، پلاک ۱، و کلیه فروشگاه‌های معتبر محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه نمود.

نظر بدهید