کتاب «اهل بیت پیامبر(ص) در شعر شاعران کرد» نخستین و جامع‏ترین مجموعه شعری که از شاعران کرد زبان درباره اهل بیت پیامبر(ص) گردآوری و به زبان فارسی ترجمه شده است. کتابی که با توجه به موضوع حساس و استراتژیکش، به خوبی جای خود را باز کرد و با استقبال خوبی در میان هم‌وطنان اهل سنت و هم‌میهنان کردزبان مواجه شده است. بهروز خیریه، گردآورنده این کتاب در بخشی از مقدمه‏‌اش بر این مجموعه شعر می‌نویسد: «بزرگداشت شأن و منزلت اهل بیت پیامبر(صلوات‌الله‌علیه) تنها به ادبیات فارسی محدود نمی شود و تنها مختص شاعران شیعه مذهب نیست، بلکه مسلمانان از هر مذهبی و با هر نحله فکری در این زمینه قلم را به گردش در آورده‎اند و آثار شعرا در نواحی مختلف سرزمین‏‌های مسلمانان سرشار از اینگونه اشعار است. یکی از عرصه‏‌هایی که به خوبی بیانگر این مدعاست، اشعاری است که شاعران کُرد -که غالباً هم اهل تسنّن و شافعی مذهب بوده‏‌اند- در این رابطه سروده‏‌اند.

وی درباره شیوه کارش در این مجموعه می‌نویسد: «در این کتاب ابتدا شرح حال مختصری از شاعران مورد نظر درج شده، سپس نمونه‌های شعر شاعران به همراه ترجمه‏‌ای ساده و روان از شعر مورد نظر به فارسی آورده شده است. در ترجمه اشعار، سعی کرده‌ام حتی‌الامکان ترجمه به مفهوم اصلی شعر نزدیک باشد. در ضمن برای بهره‌برداری مؤثر از محتوای اشعار، در کنار واژگانِ خاص که به آیه‌ای از کلام الله مجید یا حدیث نبوی یا روایتی اشاره شده است، شماره‏‌ای ثبت شده و در بخش حواشی و تعلیقات ـ که آخرین بخش کتاب است ـ آیات، احادیث و واژگان خاص شرح داده شده است.»

در این مجموعه اشعاری از شاعران برجسته کرد مانند ملا پریشان دینوری، مه حوی، ئیل به یگی جاف، مولانا خالد نقشبندی، مستوره اردلان، مولوی کرد، جعفر قلی زنگلی، شارق هرسینی، غلامرضا خان ارکوازی، قانع مریوانی، شیخ محمد سمیرانی، ترکه میر، شیخ رضا طالبانی، حه مدی ساحیب قه ران، سید احمد حسینی، بیخود، علی نقی دبیر، منوچهر خان کولیون، ملا احمد نودشه‌ای، ملا محمد خاکی، میرزا عبدالقادر پاوه‌ای، سید حسن سورین بانه، فقیه قادر، ماموستا زیور، میرزا عبدالله خادم، ملک الکلام مجدی سقزی، الله مراد هرسینی، شیخ عبدالرحمن خالص، شیخ محمود شافعی کرد، سید عبدالعزیز گیلانی، ملا عباس حیلمی، غریق، شامی کرماشانی، ماموستا سیف القضات، جوهری سنندجی، اردلان سنندجی، حیرت سنندجی، ماموستا مینه جاف، حزین سقزی، حاج محمود محمدی طالبانی قادری، ملا حسن جوهری، حقیقی بوکانی، سید کامل امامی، سید محمد طاهر سیدزاده هاشمی، گلشن کردستانی، سید ابراهیم ستوده و… آمده است.