دستیابی به فناوری‌های نوینِ متناسب با نیازمندی‌های جامعه در حال تکامل با توجه به حفظ، صیانت و اقتدار سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نظام اسلامی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، اما در عین این ضرورت، توجه به بسترهای اجتماعی که فناوری در آن متولد گشته، ما را بر آن می‌دارد که نگاه ابزاری صرف به این پدیده نداشته باشیم و در آنجایی که ورود تکنولوژی به عنوان یک الزام مطرح است پیامدها و عوارض منفی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی واردات تکنولوژی را پیش‌بینی کنیم و در حد توان به ایجاد شرایطی برای مهار و جلوگیری از آن آثار و پیامدهای منفی اقدام نماییم.

کتاب «تحلیل ماهیت تکنولوژی»، نوشته جناب آقای عبدالعلی رضایی در جهت همین تلاش بود، که حالا به چاپ دوم رسیده است، کتابی که این بار با همکاری مرکز پژوهشی منیر و از سوی «نشر کتاب فردا» به بازار نشر عرضه شده است. این کتاب که از پنج فصل در ۴۲۰ صفحه تشکیل شده است، به آسیب‌شناسی علل بنیادی عقب‌افتادگی علمی و تکنولوژیکی جوامع اسلامی می‌پردازد. در این کتاب کوشش شده تا از یک سو به ترسیم تحلیلی لایه‌های پنهان و زیرین تکنولوژی پرداخته شود و از سوی دیگر با علت‌یابی، آسیب‌شناسی و تعیین کاستی‌های بنیادین اندیشه‌ای و تحقیقی جامعه خود را مطرح نماییم. البته باید اذعان کرد که درک موانع و تنگناهای علمی و تکنولوژی ایران اسلامی و دیگر جوامع مسلمان، کاری بسیار سترگ و پیچیده است که نیازمند انگیزه قوی، بینشی خلاق، تلاشی وافر همراه با تحقیق و تتبع گسترده در مدت زمان نسبتاً طولانی است. در قسمتی از معرفی این کتاب می‌خوانیم:

شاید همه ما بارها و بارها به داستان عقب‌افتادگی علمی و تکنولوژیکی جوامع اسلامی اندیشیده‌ایم، که چرا مسلمانان علی رغم بهره‌مندی کافی از مقدورات انسانی، طبیعی و پشتوانه اعتقادی و دینی هنوز به جایگاه شایسته خود دست نیافته‌اند؟ به راستی همین نگرانی و دغدغه محوری است که تفکر و اندیشه در باب دستیابی به علم و تکنولوژی – متناسب با منزلت ایران اسلامی و دیگر کشورهای جهان اسلام- را به خود مشغول داشته و ما را بر آن می‌دارد که به رغم تمامی مشکلات و ناملایمات درونی و بیرونی در حد توان خود، هر راهی که مسلمانان را به منزلت شایسته می‌رساند، بپیماییم؛ به امید آن که راه نجات و اقتدار جامعه خود را بیابیم. در این کتاب، کوشش شده تا از یک‌سو لایه‌های پنهان و زیرین تکنولوژی به صورت تحلیلی ترسیم و از سوی دیگر با علت‌یابی و آسیب‌شناسی، کاستی‌های بنیادین اندیشه‌ای و تحقیقی جامعۀ خود را مطرح نماییم.